Co to jest CMS?

Poziom wiedzy: podstawowa

Data publikacji: 24 lipca 2022, autor: Adrian Such

CMS – pod tym tajemniczym skrótem kryje się wynalazek, który ułatwia życie twórcom i właścicielom stron. W tym artykule informujemy: co to jest CMS, na co pozwala CMS i który CMS wykorzystujemy w swojej działalności.

CMS (skrót od Content Management System) to system zarządzania treścią, zazwyczaj w formie aplikacji online, do której logujemy się przez przeglądarkę WWW. Mówiąc ogólnie, CMS służy do tworzenia i prowadzenia serwisu WWW bez konieczności edytowania kodu źródłowego.

CMS, pod względem przeznaczenia, może być uniwersalny (np. WordPress, Joomla – dla różnych rodzajów stron) lub specjalistyczny (np. PrestaShop – dla sklepów internetowych). Warto też wiedzieć, że pomimo szerokiej oferty CMS-ów, zarówno bezpłatnych jak i płatnych, tworzone są również CMS-y „szyte na miarę” dla konkretnego projektu.

Na co pozwala CMS?

Podstawową funkcją CMS jest zarządzanie treściami serwisu, np. tworzenie, edytowanie, usuwanie wpisów, przypisywanie ich do kategorii. Ponadto typowy CMS oferuje szereg innych możliwości, np. zarządzanie użytkownikami, automatyzowanie różnych czynności, doinstalowywanie wtyczek (pluginów) rozszerzających CMS o kolejne funkcje.

Który CMS polecamy?

W Stronomacie tworzymy strony oparte na systemie WordPress. Jest to bezpłatny, najpopularniejszy na świecie CMS przeznaczony do tworzenia i prowadzenia stron – od prostych wizytówek po duże serwisy. Siłą WordPressa jest wielomilionowa, międzynarodowa społeczność ekspertów i pasjonatów, a także ogromny wybór motywów i wtyczek, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych.

To wszystko sprawia, że w naszej ocenie WordPress jest obecnie najbardziej ekonomicznym, dojrzałym i funkcjonalnym systemem dla stron WWW.

Udostępnij artykuł:

  • Wdrażanie certyfikatów SSL dla stron internetowych stało się już standardem. W tym artykule informujemy: do (…)

  • Adresy strony internetowych widzisz prawdopodobnie każdego dnia – nie tylko w internecie, ale też poza (…)

  • Aby strona była dostępna dla internautów, jej pliki muszą znajdować się na serwerze podłączonym do (…)