Dzielimy się wiedzą

Co to jest domena?

Prawdopodobnie każdego dnia widzisz domeny, bo internet zdominował naszą rzeczywistość. W tym artykule wyjaśniamy m.in.: co to jest domena, jakie są rodzaje domen, od czego zależy koszt rejestracji i utrzymania domeny.

Mówiąc najprościej, domena to ciąg znaków będący częścią adresu konkretnej lokalizacji sieciowej, np. strony WWW. Jeden adres może zawierać wiele domen, ale nie ma mowy o bałaganie, bo wszystkie są oddzielane kropkami i układane hierarchicznie – w kolejności od domen najniższych w hierarchii aż do tzw. domeny najwyższego poziomu. Każda domena, która poprzedza domenę wyższego poziomu to tzw. subdomena.

Lepiej pokazać to na przykładzie. Spójrzmy na adresy stron WWW, np. google.com, wikipedia.org, onet.pl – ostatnim członem adresu jest domena najwyższego poziomu, przed nią znajduje się domena drugiego poziomu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyżej podane adresy zawierały kolejne subdomeny, np. chrome.google.com, pl.wikipedia.org, biznes.onet.pl, kierujące do innych stron niż domena wyższego poziomu.

Końcówki krajowe i globalne

Często spotykane jest określenie „końcówka” lub „rozszerzenie” domeny. W rzeczywistości to nic innego, jak odgórnie stworzona domena, do której mogą być tworzone subdomeny. Wyróżniamy rozszerzenia krajowe i globalne. Rozszerzenia krajowe kończą się dwuliterowym kodem kraju, zaś globalne nie zawierają takiego kodu.

Przykłady rozszerzeń krajowych:

  • .pl (Polska)
  • .de (Niemcy)
  • .ru (Rosja)
  • .fr (Francja)
  • .it (Włochy)

Przykłady rozszerzeń globalnych:

  • .com
  • .net
  • .gov
  • .edu
  • .org

Końcówki funkcjonalne

Czasami mówi się też o rozszerzeniach „funkcjonalnych” – oznaczają one takie końcówki, które wprost informują o swojej tematyce. Przykładem niech będą rozszerzenia funkcjonalne związane z edukacją: globalne .edu i nasze krajowe .edu.pl. Warto wiedzieć, że w 2014 roku pojawiło się aż kilkaset nowych, ciekawych rozszerzeń funkcjonalnych, np. .blog, .news, .hotel, .taxi, .pizza. Jest w czym wybierać!

Rejestracja i utrzymanie domeny

Rejestracja domeny z wybraną końcówką jest możliwa, jeśli wybrana nazwa jest jeszcze dostępna, a rozszerzenie nie jest objęte ograniczeniami dotyczącymi rejestracji (np. końcówka .gov jest dostępna tylko dla instytucji rządowych USA).

Domenę rejestruje się na określony czas – zazwyczaj rok lub jego wielokrotność. Potem można ją odnawiać, czyli przedłużać jej ważność.

Cena rejestracji i odnowienia domeny zależy od wybranego rozszerzenia i oferty konkretnego rejestratora. Dobrą praktyką jest porównywanie ofert różnych rejestratorów, bo w przypadku niektórych końcówek różnice w cenach są ogromne.

Należy jednak uważać na promocje typu „domena za złotówkę” lub „kilka domen za złotówkę”, bo niektóre firmy działają podstępnie – cena odnowienia domeny po roku może być dużo wyższa od standardowej. Warto więc sprawdzać regulaminy i cenniki, by nie być zaskoczonym wysokością faktury za domenę po zakończeniu promocji.

W Stronomacie dajemy Klientom wybór – mogą samodzielnie zarejestrować, skonfigurować i utrzymywać domenę u dowolnego rejestratora lub zlecić to nam. Rejestrujemy domeny zwracając uwagę na ceny rejestracji i odnowienia. Zajmujemy się także konfiguracją domen w strefie DNS, by kierowały na stronę WWW.

Udostępnij artykuł: