Co to jest hosting?

Poziom wiedzy: podstawowa

Data publikacji: 24 lipca 2022, autor: Adrian Such

Aby strona była dostępna dla internautów, jej pliki muszą znajdować się na serwerze podłączonym do internetu. Skąd wziąć taki serwer? Z pomocą przychodzi usługa hostingowa. W tym artykule informujemy: co to jest hosting, od czego zależy koszt hostingu oraz jak rozwiązaliśmy kwestię hostingu w Stronomacie.

Hosting to, w dużym uproszczeniu, udostępnianie zasobów serwerowni innym podmiotom. Oczywiście użytkownik hostingu nie odwiedza serwerowni – łączy się z serwerem zdalnie, np. za pomocą programów obsługujących protokół sFTP. Po uzyskaniu połączenia może przesyłać na serwer pliki, przenosić je, usuwać – prawie tak jak na własnym komputerze. Powinien robić to rozważnie, bo czasem jedna nieprawidłowa operacja może zepsuć całą stronę internetową.

Od czego zależy koszt hostingu?

Koszt hostingu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od rodzaju serwera (np. serwer współdzielony, serwer dedykowany), parametrów serwera (np. maksymalnej powierzchni dyskowej do wykorzystania), usług dodatkowych (np. certyfikat SSL). Ceny podstawowych hostingów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Należy jednak uważać na reklamy hostingów – czasami zdarza się, że firma hostingowa reklamuje hosting „za złotówkę”, ale przedłużenie usługi na kolejny rok kosztuje już kilkaset złotych. Samo płacenie kilkuset złotych rocznie za hosting nie jest czymś złym, jeśli wybrana usługa jest tego warta. Chodzi o to, by nie być zaskoczonym wysokością faktury za hosting po zakończeniu promocji.

Hosting w Stronomacie

Każda strona wykonana przez Stronomat jest instalowana na serwerze firmy hostingowej wybranej przez nas na podstawie obiektywnych kryteriów, którymi są: sprawne działanie, wygodne zarządzanie, atrakcyjna cena, zgodność z RODO. Warto podkreślić, że sami zajmujemy się konfiguracją i utrzymywaniem takiego serwera, by był on całkowicie niewidoczny i bezobsługowy dla Klienta.

To jednak nie koniec. W pakiecie z hostingiem zapewniamy też opiekę techniczną nad stroną – bieżące aktualizowanie systemu WordPress, motywów i wtyczek oraz regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa strony, na wypadek, gdyby z serwerem lub stroną stało się coś złego. Za to wszystko wystawiamy co roku jedną fakturę VAT.

Podsumowując, klienci Stronomatu nie muszą szukać ofert hostingu, zajmować się konfiguracją serwera, pilnować daty ważności hostingu czy tracić czasu na bieżące sprawy techniczne – otrzymują po prostu działającą stronę.

Udostępnij artykuł:

  • CMS – pod tym tajemniczym skrótem kryje się wynalazek, który ułatwia życie twórcom i właścicielom (…)

  • Wdrażanie certyfikatów SSL dla stron internetowych stało się już standardem. W tym artykule informujemy: do (…)

  • Adresy strony internetowych widzisz prawdopodobnie każdego dnia – nie tylko w internecie, ale też poza (…)