Dzielimy się wiedzą

Co to jest WordPress?

CMS – pod tym tajemniczym skrótem kryje się wynalazek, który ułatwia życie twórcom i właścicielom stron. W tym artykule wyjaśniamy m.in.: co to jest CMS, jak działa CMS i dlaczego polecamy CMS o nazwie WordPress.

CMS (skrót od Content Management System) to system zarządzania treścią, zazwyczaj w formie aplikacji online. CMS może być uniwersalny (np. WordPress, Joomla, Drupal – dla różnych rodzajów stron) lub specjalistyczny (np. PrestaShop – dla sklepów internetowych). Choć istnieje wiele CMS-ów różniących się przeznaczeniem i możliwościami, to wszystkie mają wspólny cel – ułatwiać zarządzanie treściami.

CMS – na przykładzie bloga

Załóżmy, że chcemy mieć na blogu 500 artykułów. Bez CMS musielibyśmy ręcznie stworzyć minimum 500 plików HTML ze stronami poszczególnych artykułów! A co w sytuacji, gdy zechcemy zmienić układ artykułów na wszystkich stronach? Katastrofa!

Z pomocą przychodzi właśnie CMS. Artykuły możemy dodawać w panelu redakcyjnym i wygodnie nimi zarządzać – edytować, usuwać, przypisywać do kategorii. Osobno projektujemy wygląd serwisu (zazwyczaj wykorzystywany jest do tego tzw. builder). Gdy internauta zechce przeczytać artykuł, serwer sam wygeneruje potrzebną stronę – pobierze artykuł z bazy danych i „włoży” go w zaprojektowany przez nas układ.

WordPress – najpopularniejszy CMS

WordPress to bezpłatny, najpopularniejszy na świecie CMS przeznaczony do tworzenia i prowadzenia stron – od prostych wizytówek po duże serwisy.

Siłą WordPressa jest wielomilionowa, międzynarodowa społeczność ekspertów i pasjonatów, a także ogromny wybór motywów i wtyczek (motywy odpowiadają za wygląd i układ serwisu, zaś wtyczki – za dodatkowe funkcje).

To wszystko sprawia, że w naszej ocenie WordPress jest obecnie najbardziej dojrzałym, funkcjonalnym i ekonomicznym systemem dla stron WWW.

Obowiązki związane z WordPressem

WordPress ułatwia budowanie i prowadzenie strony, ale wymaga też odpowiedniej opieki. Podstawowe obowiązki związane z WordPressem to:

  • aktualizowanie systemu, motywów i wtyczek, gdy tylko aktualizacje stają się dostępne do zainstalowania w panelu;
  • usuwanie motywów i wtyczek, które nie są używane lub zostały porzucone przez swoich autorów (od dawna nie mają żadnych aktualizacji);
  • wykonywanie kopii bezpieczeństwa plików i bazy danych oraz przechowywanie minimum jednej kopii poza serwerem.

Ignorowanie któregokolwiek z tych obowiązków może narażać stronę na usterki, ataki wirusów, botów i hakerów, bezpowrotną utratę danych.

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazało, że większość klientów nie realizuje tych obowiązków, np. z powodu braku czasu lub umiejętności technicznych. W związku z tym dostosowaliśmy naszą ofertę do realiów – w ramach corocznej opłaty za utrzymanie strony klienci otrzymują nie tylko hosting, ale też usługi wymienione powyżej.

Udostępnij artykuł: