Dzielimy się wiedzą

Czy każda strona potrzebuje hostingu?

Hosting to, w dużym uproszczeniu, udostępnianie zasobów serwerowni przez dostawcę usług internetowych. Nadal brzmi niejasno? Już wyjaśniamy.

Aby strona była dostępna dla internautów, jej pliki muszą znajdować się na serwerze podłączonym do internetu. Trudno jednak oczekiwać, by każdy właściciel strony internetowej, np. piekarz, hydraulik, stomatolog, utrzymywał serwer internetowy w swoim domu, biurze czy gabinecie. Właśnie dlatego istnieją firmy hostingowe, które oferują właścicielom stron miejsce na swoim serwerze.

Serwer jest utrzymywany w serwerowni należącej do firmy świadczącej usługę hostingową. Oczywiście użytkownik hostingu nie musi jechać do serwerowni – łączy się z serwerem zdalnie, np. za pomocą programów obsługujących protokół sFTP. Po uzyskaniu połączenia może przesyłać na serwer pliki, przenosić je, usuwać – tak jak na własnym komputerze. Trzeba robić to rozważnie, bo czasem jedna nieprawidłowa operacja może zepsuć całą stronę internetową.

Jakie są rodzaje hostingów?

Hostingi dzielą się na kilka rodzajów, które różnią się zasadami działania, przeznaczeniem, możliwościami i oczywiście cenami.

Podstawowe rodzaje hostingów:

  • hosting współdzielony (inaczej zwany serwerem wirtualnym);
  • hosting VPS (Virtual Private Server);
  • hosting Cloud;
  • hosting dedykowany.

Ile kosztuje hosting?

Koszt hostingu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od rodzaju hostingu (np. hosting współdzielony, hosting VPS, hosting Cloud, hosting dedykowany), parametrów serwera (np. maksymalnej powierzchni dyskowej do wykorzystania), usług dodatkowych (np. certyfikat SSL, obsługa klienta). Najbardziej podstawowe hostingi współdzielone kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie.

Należy jednak uważać na reklamy hostingów – czasami zdarza się, że firma hostingowa reklamuje hosting „za złotówkę rocznie”, ale przedłużenie usługi na kolejny rok kosztuje już kilkaset złotych. Samo płacenie kilkuset złotych rocznie za hosting nie jest czymś złym, jeśli wybrana usługa jest tego warta. Chodzi o to, by nie być zaskoczonym wysokością faktury za hosting po zakończeniu promocji.

Która firmę hostingową wybrać?

Na to pytanie nie chcemy odpowiadać, aby nie robić reklamy żadnej z firm hostingowych. Każda strona wykonana przez Stronomat jest instalowana na serwerze firmy hostingowej wybranej przez nas na podstawie obiektywnych kryteriów. Warto wiedzieć, że po zainstalowaniu strony na serwerze rozpoczynamy kompleksowe utrzymywanie strony. W skład tej usługi wchodzi m.in. utrzymywanie aktywnego hostingu w firmie hostingowej, bieżące aktualizowanie systemu WordPress, motywów i wtyczek, a także regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa strony – na wypadek, gdyby z serwerem lub stroną stało się coś złego. Za to wszystko wystawiamy co roku jedną fakturę VAT.

Podsumowując, klienci Stronomatu nie muszą poszukiwać ofert hostingu, zajmować się obsługą serwera czy innymi sprawami technicznymi – otrzymują po prostu działającą stronę.

Udostępnij artykuł: