CMS

CMS

CMS – pod tym tajemniczym skrótem kryje się wynalazek, który ułatwia życie twórcom i właścicielom stron.

W tym artykule odpowiadamy na pytania:

  • Co to jest CMS?
  • Jak działa CMS – na przykładzie bloga
  • Dlaczego polecamy CMS WordPress?
  • Jakie są obowiązki związane z WordPressem?

Co to jest CMS?

CMS (skrót od Content Management System) to system zarządzania treścią, zazwyczaj w formie aplikacji online. CMS może być uniwersalny (np. WordPress, Joomla, Drupal – dla różnych rodzajów stron) lub specjalistyczny (np. PrestaShop – dla sklepów internetowych). Choć istnieje wiele CMS-ów różniących się przeznaczeniem i możliwościami, to wszystkie mają wspólny cel: ułatwiać zarządzanie treściami.

Jak działa CMS – na przykładzie bloga

Załóżmy, że chcemy mieć na blogu stronę główną oraz 500 artykułów, po jednym na każdej podstronie. Bez CMS musielibyśmy ręcznie stworzyć minimum 501 plików stron! Zapanowanie nad setkami plików, pilnowanie zależności między nimi (np. wzajemnego linkowania) lub ich masowe edytowanie byłoby syzyfową pracą.

Z pomocą przychodzi właśnie CMS. Artykuły możemy dodawać w panelu redakcyjnym i wygodnie nimi zarządzać – edytować, usuwać, przypisywać do kategorii. Zupełnie osobno projektujemy układ serwisu. Gdy internauta zechce przeczytać artykuł, serwer sam wygeneruje potrzebną stronę – pobierze artykuł z bazy danych i „włoży” go w zaprojektowany przez nas układ. A jeśli zechcemy zmienić coś masowo, możemy zrobić to centralnie w panelu CMS, z natychmiastowym efektem. Prawda, że fajne?

Dlaczego polecamy CMS WordPress?

WordPress to bezpłatny, najpopularniejszy na świecie CMS przeznaczony do tworzenia i prowadzenia stron – od prostych wizytówek po duże serwisy.

Siłą WordPressa jest wielomilionowa, międzynarodowa społeczność ekspertów i pasjonatów, a także ogromny wybór motywów i wtyczek (motywy odpowiadają za wygląd i układ serwisu, zaś wtyczki – za dodatkowe funkcje).

To wszystko sprawia, że w naszej ocenie WordPress jest obecnie najbardziej dojrzałym, funkcjonalnym i ekonomicznym systemem dla stron WWW.

Jakie są obowiązki związane z WordPressem?

WordPress ułatwia budowanie i prowadzenie strony, ale wymaga też odpowiedniej opieki. Podstawowe obowiązki związane z WordPressem to:

  • aktualizowanie systemu, motywów i wtyczek, gdy aktualizacje są dostępne do zainstalowania w panelu;
  • usuwanie motywów i wtyczek, które nie są używane lub zostały porzucone przez swoich autorów (od dawna nie otrzymują żadnych aktualizacji);
  • wykonywanie kopii bezpieczeństwa plików i bazy danych oraz przechowywanie minimum jednej kopii poza serwerem strony.

Ignorowanie któregokolwiek z tych obowiązków może narażać stronę na usterki, ataki wirusów, botów i hakerów, bezpowrotną utratę danych.

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazało, że większość klientów nie realizuje tych obowiązków, np. z powodu braku czasu lub umiejętności technicznych. W związku z tym dostosowaliśmy naszą ofertę do realiów – w ramach corocznej opłaty za utrzymanie strony klienci otrzymują nie tylko hosting, ale też usługi wymienione powyżej.

Udostępnij:

Poprzedni wpis
Certyfikat SSL
Następny wpis
Płatności Google Ads
Menu